Насловна / Author Archives: Катерина Спасовска - Трпковска (page 3)

Author Archives: Катерина Спасовска - Трпковска

Feed Subscription

Сите вредности на Шар Планина

Сите вредности на Шар Планина

По повеќе од 20 години конечно почнува да се реализира идејата за прогласување на Шар Планина за национален парк. Владата на Република Северна Македонија ја усвои иницијативата за заштита на две подрачја во земјата и тоа Шар Планина и Осоговските ...

повеќе »

Корона вирусот го исчисти светот од загадувањето

Корона вирусот го исчисти светот од загадувањето

Поради воведување карантини и строги ограничувања на движење низ цела Европа, во делови од Кина и Индија и последователно намалување на сообраќајот со автомобили и други активности, загаденоста на воздухот е значително намалена во поголемите европски градови. Ова е потврдено ...

повеќе »

„Зелената земја“ може да го поплави светот

„Зелената земја“ може да го поплави светот

Гренланд е остров што во последните години станува особено важен за светот и за популацијата. Она што секој ќе се запраша е: Зошто е навистина важен? Важен е затоа што ледената прекривка на Гренланд, која во некои делови е дебела ...

повеќе »

Катаклизма на „огнениот континент“

Катаклизма на „огнениот континент“

Австралија од септември се соочува со суша и страшни пожари кои беше тешко да се стават под контрола и се чинеше дека само дождови може да помогнат во справувањето со огнената стихија. Но, ситуацијата во Австралија со почетокот на годината ...

повеќе »

Со протест заокружен месецот на борба против отпадот

Со протест заокружен месецот на борба против отпадот

Движењето „Петоци за иднината“ денес одржаа протест пред републичкото Собрание, а поддржувачите бараат да се изгласа закон за забрана на увоз на опасен отпад пред распуштање на парламентарниот состав. Поддржувачите на „Петоци на иднината“ со транспаренти „Кај има чад има ...

повеќе »

Дел од хемикалиите во ОХИС се чистат, неизвесно дали има отровна жива

Дел од хемикалиите во ОХИС се чистат, неизвесно дали има отровна жива

Втората пратка отровни хемикалии од ОХИС е замината на горење во инсенератор во швајцарскиот град Базел. Оваа пратка е скоро половина од вкупната колична отровни хемикалиии најдени и спакувани во порашениот хемиски гигант ОХИС во операцијата за чистење на фабриката. ...

повеќе »

Климатските промени и (не)чистиот воздух заштитен знак на 2019 година

Климатските промени и (не)чистиот воздух заштитен знак на 2019 година

Борбата за чист воздух и оваа година е на првото место на листата настани што ја одбележаа годинава што изминува во Македонија. Борбата за зачувување на статусот на Охрид во УНЕСКО исто така е нешто по што ќе се памети ...

повеќе »

Информирани граѓани против климатските промени

Информирани граѓани против климатските промени

Климатските промени се тука и сега, но треба да се работи на нивно намалување. Институтот за комуникациски студии заедно со своите медиумски партнери меѓу кои и „Порта 3“ изминатата година работеа на зголемување на информираноста за промените во климата, последиците ...

повеќе »

Големи обврски, мали чекори кон спас од климатските промени

Големи обврски, мали чекори кон спас од климатските промени

Прашањето што сè повеќе се актуализира е уште колку месеци имаме за да ја спасиме планетата од климатските промени. Токму така, времето за спас веќе треба да се мери во месеци, а не во години. 2020 година треба да биде ...

повеќе »
Scroll To Top