Насловна / Author Archives: Катерина Спасовска - Трпковска (page 2)

Author Archives: Катерина Спасовска - Трпковска

Feed Subscription

Тесна трка меѓу водните планови и климатските промени

Тесна трка меѓу водните планови и климатските промени

Тешко им е на луѓето од градовите да го сфатат животот на селаните од Страцин, Кратовско. Дури и во оние градови каде што има повремени рестрикции во водоснабдувањето од неколку часа во текот на денот или ноќта. Луѓето од Страцин ...

повеќе »

Целосен ремонт на 13 километри сообраќајници

Целосен ремонт на 13 километри сообраќајници

Пандемијата од Ковид-19 сè уште трае, но животот барем засега полека се враќа во нормала. Речиси сите граѓани се враќаат на своите работни места, а дел од учениците повторно ќе седнат во училишните клупи. Новото нормално веќе е забележливо меѓу ...

повеќе »

Пристапот до градежен профит во вечен конфликт со пристапот до правда

Пристапот до градежен профит во вечен конфликт со пристапот до правда

Веќе седум години жителите на улицата Мексичка во скопската населба Тафталиџе можат само беспомошно да ја го гледаат приватниот објект изграден врз нивното некогашно детско игралиште и парк. Две генерации израснаа на овој простор, опеан во песните на Леб и ...

повеќе »

Сите вредности на Шар Планина

Сите вредности на Шар Планина

По повеќе од 20 години конечно почнува да се реализира идејата за прогласување на Шар Планина за национален парк. Владата на Република Северна Македонија ја усвои иницијативата за заштита на две подрачја во земјата и тоа Шар Планина и Осоговските ...

повеќе »

Корона вирусот го исчисти светот од загадувањето

Корона вирусот го исчисти светот од загадувањето

Поради воведување карантини и строги ограничувања на движење низ цела Европа, во делови од Кина и Индија и последователно намалување на сообраќајот со автомобили и други активности, загаденоста на воздухот е значително намалена во поголемите европски градови. Ова е потврдено ...

повеќе »

„Зелената земја“ може да го поплави светот

„Зелената земја“ може да го поплави светот

Гренланд е остров што во последните години станува особено важен за светот и за популацијата. Она што секој ќе се запраша е: Зошто е навистина важен? Важен е затоа што ледената прекривка на Гренланд, која во некои делови е дебела ...

повеќе »

Катаклизма на „огнениот континент“

Катаклизма на „огнениот континент“

Австралија од септември се соочува со суша и страшни пожари кои беше тешко да се стават под контрола и се чинеше дека само дождови може да помогнат во справувањето со огнената стихија. Но, ситуацијата во Австралија со почетокот на годината ...

повеќе »

Со протест заокружен месецот на борба против отпадот

Со протест заокружен месецот на борба против отпадот

Движењето „Петоци за иднината“ денес одржаа протест пред републичкото Собрание, а поддржувачите бараат да се изгласа закон за забрана на увоз на опасен отпад пред распуштање на парламентарниот состав. Поддржувачите на „Петоци на иднината“ со транспаренти „Кај има чад има ...

повеќе »

Дел од хемикалиите во ОХИС се чистат, неизвесно дали има отровна жива

Дел од хемикалиите во ОХИС се чистат, неизвесно дали има отровна жива

Втората пратка отровни хемикалии од ОХИС е замината на горење во инсенератор во швајцарскиот град Базел. Оваа пратка е скоро половина од вкупната колична отровни хемикалиии најдени и спакувани во порашениот хемиски гигант ОХИС во операцијата за чистење на фабриката. ...

повеќе »
Scroll To Top