Насловна / Author Archives: Кате Антевска

Author Archives: Кате Антевска

Feed Subscription

Младиот овчар, боровинки и спокој на Шара

Младиот овчар, боровинки и спокој на Шара

Од другата страна на градот има поинаква реалност, за која многумина не се ни свесни дека постои. Ако за некои секојдневие е седење во кафулиња, одење на работа низ сообраќаен метеж, шетање низ скопските улици, за други е терање стада ...

повеќе »

Нова визуелна и музичка сензација во Париз

Нова визуелна и музичка сензација во Париз

Во таканаречената XI област во Париз, од пред една година, е отворено „Ателје на светлината“ (Atelier des Lumières). Во поранешнa фабрика за железо, на повеќе од 3000 квaдратни метри се простира, можеби во моментов, најинспиративниот уметнички простор во француската метропола. ...

повеќе »

„Графиките во времето на Бројгел“ цела пролет во Брисел

„Графиките во времето на Бројгел“ цела пролет во Брисел

Оваа пролет уметничкиот центар БОЗАР во Брисел нуди уште една неверојатна поставка со наслов „Графиките во времето на Бројгел“, а во чест на 450 години од раѓањето на познатиот  фламански уметник Питер Бројгел. Станува збор за изложба во која се ...

повеќе »

Брисел – градот на различностите и уметностите

Брисел – градот на различностите и уметностите

Кога станува збор за Брисел веднаш ни паѓаат на ум институциите на Европската Унија и илјадниците луѓе од цела Европа облечени во костими како брзо чекорат кон таканаречената област Шуман. Област позната по висококатниците и објектите од стакло, рестораните и ...

повеќе »

Археолошки музеј – сугестивен водич низ македонското минато

Археолошки музеј – сугестивен водич низ македонското минато

Археолошкиот музеј на Македонија, кој неодамна се отвори во центарот на Скопје, е пресек на исклучително вредни археолошки пронајдоци од целата територија на земјата, некои за прв пат изложени тука, кои навистина вредат да се видат. На површина од шест ...

повеќе »

Домашните уметници ќе добијат монтажна галерија

Домашните уметници ќе добијат монтажна галерија

Македонските уметници ќе добијат монтажна и мобилна галерија, која би требало да почне да се употребува во месец март. Анита Ивковиќ од Центарот за современи уметности вели дека галеријата ќе биде лесно монтажна со можност да се пренесува од едно ...

повеќе »

Хрватска го продава полуостровот Превлака?

Хрватска го продава полуостровот Превлака?

Хрватска планира да ја продаде фирмата „Парк Превлака“, која го поседува земјиштето на полуостровот Превлака, околу кој пак спорат Хрватска и Црна Гора, јавуваат српските медиуми. Засега, како што пишува во медиумите, точно не се знае дали Хрватска ќе го ...

повеќе »

Јубилејна изложба на ДЛУМ во петок

Јубилејна изложба на ДЛУМ во петок

Годишната изложба на Друштвото на ликовни уметници на Македонија, која се организира по 60-ти пат, ќе биде свечено отворена во петок во Културно информативниот центар, од 20 часот. По отворањето во КИЦ, присутните ќе може да се упатат во Домот ...

повеќе »

Колажи и цртежи на Владимир Лукаш во „Пабло“

Колажи и цртежи на Владимир Лукаш во „Пабло“

Изложба на цртежи и колажи од уметникот Владимир Лукаш ќе биде отворена во четврток во скопскиот кафе-бар „Пабло“, од 20 часот. Се работи за повеќе од четириесет сликовни приказни од циклусот „Белешки. Патеписи. Планови“, но и други ликовни дела кои ...

повеќе »
Scroll To Top