Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 9)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Креативни и економични решенија за детски соби

Креативни и економични решенија за детски соби

Дизајнирањето на простор во домот за најмладите, понекогаш претставува најтешка задача при уредувањето на внатрешниот простор поради нивните посебни потреби, односно создавање на простор со мешовита програма како што се место за учење, спиење, дружење и играње во мал простор. ...

повеќе »

3Д принт на објект кој се полни преку автомобил

3Д принт на објект кој се полни преку автомобил

Архитектонското биро SOM објави дизајн на објект добиен со помош на 3Д принт технологијата со вградени соларни панели којшто може да се полни само преку автомобил. Енергетско-ефикасната структура наречена AMIE е изградена од серија испринтани пресеци во C форма, коишто ...

повеќе »

Изграден најдолгиот стаклен мост во светот

Изграден најдолгиот стаклен мост во светот

Најдолгиот мост во светот изграден само од стакло официјално се отвори во Кина. Мостот ги поврзува двете највисоки точки на планината Stone Buddha и е долг 300 метри поставен на висина од 180 метри. Целата конструкција е изгрдена од челично ...

повеќе »

Apple ќе го произведе својот прв електричен автомобил

Apple ќе го произведе својот прв електричен автомобил

Технолошкиот гигант Apple објави дека планира да го произведе својот прв електричен автомобил најдоцна до 2019 година под името ,,Titan”. Во моментов околу 600 вработени на Apple работат на дизајн и производство на автомобилот, бројка која што се очекува во ...

повеќе »

Детално дизајниран апартман во светли тонови

Детално дизајниран апартман во светли тонови

Тимот дизајнери од INT2 Architecture користејќи внимателно избрани детали и парчиња мебел дизајнираа апартман за млад брачен пар во Санкт Петерсбург. Просторот до вкупно 60 метри квадратни се одликува со широки и светли простории, употреба на светли бои, под во ...

повеќе »

Уникатни панорамски фотографии од религиозни објекти

Уникатни панорамски фотографии од религиозни објекти

Фотографот Richard Silver креираше серија на вертикални панорамски фотографии на некои од најубавите цркви и катедрали во Њујорк. Silver изјавил дека најтешкиот дел е да се најде совршената средишна точка од каде што започнува да фотографира, најпрво предниот дел кај ...

повеќе »

Геометризирана инсталација поставена во Лондон

Геометризирана инсталација поставена во Лондон

Дизајнерскотот дуо Isabel+Helen за London Design Festival 2015 дизајнирале лулашка изработена само од геометриски форми. Инсталацијата која што е изработена од различни геометриски форми во различни бои треба да го претставува конструктивистиччкото уметнично движење, а јавноста може да биде во ...

повеќе »

Ентериер со елегантен дизајн и максимално искористена површина

Ентериер со елегантен дизајн и максимално искористена површина

Дизајнерот Ruslan Prosvirin дизајнираше современ ентериер на апартман во Санкт Петерсбург од само 37.5 метри квадратни. Целиот дизајн се базира на модерни детали и економичност во просторот со цел да се максимизира употребливата површина. Деталите на елементите како што се ...

повеќе »

Заха Хадид – првата жена добитник на RIBA Royal Golden Medal

Заха Хадид – првата жена добитник на RIBA Royal Golden Medal

Институтот ,,The Royal Institute od British Architects” објави дека наградата RIBA Royal Golden Medal за 2016 година ќе ја добие архитектката Заха Хадид. Ова претставува посебна чест за неа бидејќи е првата жена која што ја добива британксата награда за ...

повеќе »
Scroll To Top