Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 5)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Египетските пирамиди повторно ќе се истражуваат со најнова технологија

Египетските пирамиди повторно ќе се истражуваат со најнова технологија

Архитекти, инженери и научници од Египет, Канада, Франција и Јапонија најавија дека дополнително ќе ги истражуваат пирамидите во Гиза, вклучувајќи пребарување на останати скриени одаи, патеки и фараонски споменици. За таа цел, тие ќе користат „инфраред“ осветлување и напредни детектори ...

повеќе »

Апартман со скандинавски стил во Киев

Апартман со скандинавски стил во Киев

Скандинавскиот стил на внатрешно уредување подолг период станува се позастапен кај дизајнерите, кои што овој стил го карактеризираат со употреба на светли бои и природни материјали. Младиот дизајнер  Sergey Harenko користејќи ги претходно споменатите карактеристики реализира модерен ентериер на мал ...

повеќе »

Најголемата структура изработена преку 3Д принт технологијата

Најголемата структура изработена преку 3Д принт технологијата

Привремениот павилјон дизајниран од лабараторијата за креативен дизајн (Labaratory for Creative Design) со седиште во Пекинг доби признание за најголемата изработена структура преку 3Д принт технологијата. Павилјонот кој што моментално е изложен на „Дизајн неделата“ во Пекинг е висока 2.88 ...

повеќе »

Apple со проект за обновлива енергија во Кина

Apple со проект за обновлива енергија во Кина

Tom Cook, еден од главните луѓе во компанијата Apple минатата недела изјави дека Apple планира да инвестира во Кина во однос на нејзината околина и развој на економијата со поставување на обновливата енергија една од главните аспекти во државата. Во ...

повеќе »

Отворена изложбата Polska Arhitekture/Полска Архитектура на Архитектонски факултет во Скопје

Отворена изложбата Polska Arhitekture/Полска Архитектура на Архитектонски факултет во Скопје

Во текот на вчерашниот ден на Архитектонскиот Факултет во Скопје официјално беше отворена изложбата насловена како „Polska Arhitekture/Полска Архитектура”. Изложбата ја отвори полскиот архитект, архитектонски критичар и главна уредник на списанието „Arhitektura-Murator”, Ева Поребска. Таа воедно е позната на јавноста ...

повеќе »

Ќе се гради нова висококатница во Лондон

Ќе се гради нова висококатница во Лондон

Познатиот архитект Ренцо Пијано ќе гради своја висококатница во Лондон која има облик на цилиндар кој ќе биде висок 224 метри. Лоцирана e кај Paddington Station на местото на кое сега се наоѓаат канцелариски простории, односно на 31 London Street. ...

повеќе »

Неутрални бои во комбинација со минималистички дизајн на мебел

Неутрални бои во комбинација со минималистички дизајн на мебел

Со користење на неутрални бои во комбинација со дрво и минималистички дизајн на мебел, дизајнерот Andriy  Voskolovich создава современ енетериер на апартман со локација во Киев. Дневната просторија и кујната се со отворен план и се надоврзуваат една на друга, ...

повеќе »

Пловечки дом од рециклирачки материјали

Пловечки дом од рециклирачки материјали

Португалската дизајнерска фирма „Friday“ дизајнираше модерен, енергетски ефикасен и еколошки направен дом кој е поставен на водна површина. Пловечкиот дом може да произведе дури 100 проценти од годишната потреба за електрична енергија за само шест месеци, а тоа се должи ...

повеќе »

Sagrada Familiа во својата последна фаза на изградба

Sagrada Familiа во својата последна фаза на изградба

На последната прес конференција што била одржана за конструкцијата на еден од најпознатите одбјекти во светот, Sagrada Familija, водечкиот архитеткт на проектот Jordi Fauli објави дека црквата е во својата последна фаза од изградба. Познатото дело на шпанскиот архитект Антонио ...

повеќе »
Scroll To Top