Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 4)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Ќе се гради резиденцијална вертикална градина во Швајцaрија

Ќе се гради резиденцијална вертикална градина во Швајцaрија

Архитектонското студио Stefano Boeri Architetti објави дека по добиениот конкурс планира да изгради објект во Швајцарија кој воедно ќе претставува вертикална градина. Резиденцијалната кула којашто е висока 117 метри, ќе биде покриена со преку 100 разновидни дрвја и грмушки кои ...

повеќе »

Уникатни домашни работни бироа

Уникатни домашни работни бироа

Местото за работа во домашни услови, освен функционалност, треба да претставува простор кој ќе се одликува со креативност и комфор. Со користење на разновидни материјали и бои кои ќе се вклопат во останатиот ентериер, современото работно биро треба да обезбеди ...

повеќе »

Удобност во стан од 20 м2

Удобност во стан од 20 м2

Младите дизајнери Piotr Matuszek и Gosia Czarny ја искористиле старата структура на постоечки стан од само 20 метри квадратни за да го трансформираат во удобен и модерен дом за млад брачен пар. Тие користеле светли бои и едноставни линии со ...

повеќе »

Ќе се гради најголемата пловечка структура од ветерници во Шкотска

Ќе се гради најголемата пловечка структура од ветерници во Шкотска

Шкотска неодамна го објави проектот за најголемата пловечка структура од ветерници, која треба да обезбеди електрична енергија за приближно 20.000 домови во Шкотска. Сопственикот на ветерниците, норвешката компанија Statoil, којашто е водечка компанија за енергетика и производство на гас во ...

повеќе »

Објектот на „Кока-Кола“ во Берлин доби сертификат за енергетска ефикасност

Објектот на „Кока-Кола“ во Берлин доби сертификат за енергетска ефикасност

Објектот на компанијата „Кока-Кола“ во Берлин го доби сертификатот „LEED gold“ за енергетско ефикасен објект, заради карактеристиките што истиот ги поседува. Специфичниот дизајн на објектот совршено се вклопува во средината каде што се наоѓа и го репрезентатира брендот на „Кока-Кола“ ...

повеќе »

Wolfgang Buttress – најдобриот павилјон на Milan Expo 2015

Wolfgang Buttress – најдобриот павилјон на Milan Expo 2015

По повод завршувањето на Milan Expo 2015, беше прогласен најдобриот павилјон од овогодишните претставници. Според изборот на посетителите, како најдобар и воедно еден од најпосетуваните павилјони за оваа година е павилјонот на Велика Британија наречен Wolfgang Buttress. Тој е изработен од ...

повеќе »

Иновативни полици што создаваат оптичка илузија

Иновативни полици што создаваат оптичка илузија

Либанскиот дизајнер Chrales Kalpakian дизајнираше полици кои што создаваат оптичка илузија на 3Д варијации од самиот елемент. Дизајнерот користи класични дизајни на полици и истите ги трансформира во креативни решенија преку извиткување на волуменот во зависност од точката на гледање. ...

повеќе »

Стара црква трансформирана во современ дом

Стара црква трансформирана во современ дом

Со локација во Чикаго, оваа црква од 510 метри квадратни е трансформирана во современ дом за живеење од дизајнерското студио Linc Thelen Design. Куќата содржи седум спални соби, шест бањи и дневна просторија со огромни димензии и неверојатна висина од ...

повеќе »

Новиот изглед на реновираниот студентски дом „Гоце Делчев“

Новиот изглед на реновираниот студентски дом „Гоце Делчев“

Некогаш еден од најубавите студентски домови во нашата земја, студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје со години наназад полека се распаѓаше поради негрижа и недоволна посветеност за негово одржување. Студентите кои што престојуваа во просториите на студентскиот дом беа соочени ...

повеќе »
Scroll To Top