Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 32)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Официјално отвoрен Milan Expo 2015

Официјално отвoрен Milan Expo 2015

Италијанскиот саем Milan Expo 2015 го имаше своето официјално отворање на 1 мај оваа година. Настанот што ќе трае шест месеци се очекува да привлече околу 20 милиони посетители. Во Милано во наредниот период ќе бидат прикажани вкупно 54 павилјони ...

повеќе »

Нов прототип за прифатливо и одржливо домување

Нов прототип за прифатливо и одржливо домување

На периферијата на Монтереј, Мексико, семејството Галван неодамна заврши со изградба на нивниот прв дом. Благодарение на S-AR Architecture и социјалниот проект за домување Comunidad Vivex, тие ја создадоа т.н. „Box House“. Нивниот нов дом е целосно изработен од бетонска ...

повеќе »

Продадено најскапото парче мебел во светот

Продадено најскапото парче мебел во светот

Австралискиот дизајнер Marc Newson успеа на аукција да го продаде својот дизајнерски мебел „Lockheed Lounge“ за неверојатни две милиони фунти, со што тој се прогласува за најскапо продаден дизајнерски предмет во светот досега. Прототипот на овој негов дизајн е изработен ...

повеќе »

iSalone del Mobile 2015 – разновидни современи интерпретации и прототипови на мебелот

iSalone del Mobile 2015 – разновидни современи интерпретации и прототипови на мебелот

Саемот за мебел во Милано „Salone del Mobile“ претставува едно од најпознатите случувања во светот каде што познати дизајнери доаѓаат да ги изложат своите парчиња мебел. Саемот оваа година започна на 14 и траеше до 19 април. Изложбата на креативните ...

повеќе »

Модерна приватна вила

Модерна приватна вила

Лоцирана во местото Торак, Австралија, модерната приватна вила проектирана oд архитектонското студио SVMSTUDIO претставува современо решение за дизајнирање вила на стрмен терен. Предизвиците со кои се соочиле архитектите во поглед на пректирањето на вилата поради тешкотиите што ги предизвикале падините ...

повеќе »

Самоодржлив резиденцијален објект во облик на турбина за ветер

Самоодржлив резиденцијален објект во облик на турбина за ветер

Лоциран на пристаништето во Ротердам, Холандија, објектот „Windwheel“ претставува нов концепт за самоодржлив објект кој има облик на турбина за ветер. Дизајниран е од страна на компаниите BLOC, DoepelStrijkers и Meysters. Во неговиот волумен сместени се вкупно 72 апартмани, поставени ...

повеќе »

Нова инфраструктурна инсталација во Копенхаген

Нова инфраструктурна инсталација во Копенхаген

Долгиот портокалов мост наречен „The Bicycle Snake“ претставува нова инфраструктурна инсталација во Копенхаген, проектирана од архитектонското студио DISSING+WEITLING. Проектот за првпат започнува во 2010 година кога постоечките скали требало да бидат заменети со нова рампа на која дневно поминуваат околу ...

повеќе »

Уникатен ентериер на ресторан во Токио

Уникатен ентериер на ресторан во Токио

Познатиот јапонскиот архитект Кенго Кума, неодамна го објави својот дизајн за ресторанот Tetchan во Токио. Овој ресторан стана едно од најпосетуваните места во предградието Kichijoji во западниот дел на Токио, не само поради квалитетот на храната, туку и благорарение на ...

повеќе »

Стар тунел во Лондон ревитализиран во простор за изведби

Стар тунел во Лондон ревитализиран во простор за изведби

Тунелот на реката Темза во Лондон кој е изграден пред 172 години од страна на тогаш познатиот англиски механичар Isambard Kingdom Brunel, официјално бил затворен пред 150 години. Денес тунелот е ревитализиран како простор за изведби и настани. На овој ...

повеќе »
Scroll To Top