Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 31)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Нови привремени живеалишта за загрозените од земјотресот во Непал

Нови привремени живеалишта за загрозените од земјотресот во Непал

Архитектонското студио Shigeru Ban Architects заедно со архитекти кои влонтираа во овој проект, ги објавија плановите за итните засолништа, домување и други заедници за настраданите во Непал од земјотресот што се случи на 25 април оваа година. Како дел од планот ...

повеќе »

Проект за засадување милијарда нови дрвја во Пакистан

Проект за засадување милијарда нови дрвја во Пакистан

Владата на Пакистан објави дека планира да засади една милијарда дрвја во провинцијата Khyber, со цел повторно да ја заживее таа област на која порано постоела шума. Нападите на Соединетите Американски Држави, нелегалните дрвосечачи и Талибанците придонеле за уништување на ...

повеќе »

Копенхаген со нови проекти за енергетска ефикасност

Копенхаген со нови проекти за енергетска ефикасност

Данската фирма Gottlieb Paludan Architects проектираше дизајн за нова биомаса како гориво за греење, вклучувајќи и растенија кои можат да произведат енергија. Новиот план има за цел да го направи Копенхаген првиот град во светот со нула емисии на јаглерод ...

повеќе »

Кенго Кума транформираше старо складиште во современа продавница и кафетерија

Кенго Кума транформираше старо складиште во современа продавница и кафетерија

Познатиот јапонски архитект Кенго Кума, трансформираше старо складиште во Токио во современа огромна продавница и кафетерија. Индустриското складиште „La Kagu“ е изработено од масивни дрвени и челични скали на кои се поставени дрвја, и тие им овозможуваат пристап на посетителите ...

повеќе »

Прозорец кој функционира како соларен панел

Прозорец кој функционира како соларен панел

Со години технолошки компании од целиот свет работеле на развојот на идејата за прозорец кој истовремено ќе функционира како соларен панел. Како најуспешно решение се покажал дизајнот на холандскиот дизајнер Marjan van Aubel. Тој создаде прозорец кој генерира електрична енергија ...

повеќе »

Современо ентериерно решение за мал стан

Современо ентериерно решение за мал стан

Дизајнерското студио Maayan Zusman Interior Design проектира модерен стан од 50 метри квадратни со локација во Тел Авив во Израел. Во програмата се вклучени две спални соби, бања, гостински тоалет и отворен голем балкон. Станот се наоѓа во стар објект ...

повеќе »

Самонаводнувачки систем за растенија

Самонаводнувачки систем за растенија

Холандската дизајнерска компанија со седиште во Амстердам, Pikaplant, дизајнираше колекција на самонаводнувачки продукти со цел процесот на одгледување растенија да стане полесен. Главен дизајнер на овој продукт е Холанѓанецот Daniel Sutjahjo. Моментално постојат три продукти: самонаводнувачки систем од полици наречен ...

повеќе »

Обреновац доби спортска сала со современ дизајн

Обреновац доби спортска сала со современ дизајн

Српскиот архитект Јован Митровиќ проектираше спортска сала во современ дизајн, којашто треба да служи на учениците од основно училиште во Обреновац. Локални урбанисти претходно го направиле планот за дворот на училиштето којшто доминира на целата локација и истовремено е опкружен ...

повеќе »

Првиот енергетски ефикасен детски музеј во Бугарија

Првиот енергетски ефикасен детски музеј во Бугарија

Во месец јуни оваа година во Софија, Бугарија, се отвора првиот детски музеј и научен центар „Muzeiko Museum“, кој е проектиран според најновите одржливи стратегии за енергетски ефикасен објект. Вкупната површина на објектот е 3.250 метри квадратни, а во неговата ...

повеќе »
Scroll To Top