Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 30)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Десетте најколористични градови во светот

Десетте најколористични градови во светот

Замислете да би живееле во некои од овие десет колористични градови каде што на секој чекор и на секој агол може да се пресретнете со прекрасна „експлозија“ од бои. Креативноста на луѓето може да го претвори секој досаден град во ...

повеќе »

Хаваи цели да биде првата држава со целосно обновливи извори на енергија

Хаваи цели да биде првата држава со целосно обновливи извори на енергија

Хаваи како земја која е составена од група острови, климатската промена за нив претставува голема закана. Денес, Хаваи егзистира преку увоз на нафта за енергија, меѓутоа поблем е што таа станува се поскапа за државата, односно цените за електричната енергија ...

повеќе »

Хортикултурната историја на Лондон прикажана на „Garden Bridge“

Хортикултурната историја на Лондон прикажана на „Garden Bridge“

Англискиот дизајнер Thomas Heatherwick го објави проектот за т.н. „Garden Bridge“, нов мост во Лондон каде што ќе бидат прикажани голем број растенија од хортикултурната историја на градот. На мостот ќе бидат засадени вкупно 270 дрвја, 2.000 грмушки, околу 22.000 ...

повеќе »

Креативен ентериер на студио од 25 м2

Креативен ентериер на студио од 25 м2

Креативниот и добро осмислениот ентериер на ова студио од само 25 метри квадратни е со локација во Москва и изведен од страна на дизајнерското студио Zucchini. Малиот простор не претствавува граница за изразување на креативноста, која се одразува преку мебелот ...

повеќе »

Градина на велосипеди – урбана оаза во Милано

Градина на велосипеди – урбана оаза во Милано

Архитектонското студио A4A Rivolta Savioni постави урбана градина во центарот на Милано. Инсталацијата, којашто се состои од лесно подвижни велосипеди предводени под името Why not in the garden?, беше сместена на градскиот плоштад. Оваа мобилна инсталација може да овозможи транспорт ...

повеќе »

Објект во Белград од 1929 година трансформиран во современи канцеларии

Објект во Белград од 1929 година трансформиран во современи канцеларии

Просториите на компанијата Impact Hub во Белград се создадени преку адаптација и реновирање на внатрешниот простор на сала за настани која претоходно била седиште на Здружението на државни службеници, изградена првпат во 1929 година од архитектот Димитриј М. Леко. Овој ...

повеќе »

Австрискиот павилјон на Milan Expo 2015 продуцира кислород за 1800 луѓе на час

Австрискиот павилјон на Milan Expo 2015 продуцира кислород за 1800 луѓе на час

Сместена на површина од само 560 метри квадратни, Австрија се претстави на саемот Milan Expo 2015 со минијатурна шума под името „Team, Breathe, Austria“. Павилјонот ги нагласува свежата и висококвалитетна алпска клима во Австрија и исто така значењето на кислородот, ...

повеќе »

Силоси за жито како платно за сликање

Силоси за жито како платно за сликање

Современиот визуелен уметник Alex Brewer, неодамна ја заврши својата колористична инсталација на огромни силоси за жито во западна Австралија, која претставува негова втора по големина инсталација. Тој ги истражува односите помеѓу елементите, боите и формите, и како тие комуницираат меѓусебно. ...

повеќе »

Прогласен победникот за наградата „Мис ван дер Рое 2015“

Прогласен победникот за наградата „Мис ван дер Рое 2015“

На 7 мај оваа година беше избран победникот за престижната награда „Мис ван дер Рое 2015“, филхармониската сала „Szczecin“ од архитектонското студио Estudio Barozzi Veiga со локација во Шчечин, Полска. Дизајнот на филхармониската сала се развивал под влијание на урбаниот ...

повеќе »
Scroll To Top