Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 3)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Иновативна колекција на фотографии од спомениците од поранешна Југославија

Иновативна колекција на фотографии од спомениците од поранешна Југославија

Фотографот Andy Day, кој воедно е голем љубител на паркур како спортска активност, ги поврзува овие две уметности во едно и создава неверојатни фотографии. Својата последна колекција ја посветил на спомениците од Втората светска војна што се наоѓаат на територија ...

повеќе »

Комфорен апартман со неутрални и темни нијанси во Москва

Комфорен апартман со неутрални и темни нијанси во Москва

Со користење на комбинација од неутрални и темни бои, архитектонското студио Leqb Architecture создаде комфорен и модерен дом во Москва. Минималистичкиот дизајн создава чувство на смирувачки ефект во секоја просторија. Сите елементи се паметно распоредени, со што се добиваат скриени ...

повеќе »

Прва куќа изработена од целосно рециклирачки бетон

Прва куќа изработена од целосно рециклирачки бетон

Јапонското архитектонско биро Atelier Tekuto дизајнира куќа во централниот дел на Токио со користење на 100 посто рециклирачки бетон. Главната идеја на архитектите е да создадат современ дом, каде што бетонската структура ќе биде видлива од внатрешната и надворешната страна. ...

повеќе »

Најдобриот дизајн на ентериер за 2015 година

Најдобриот дизајн на ентериер за 2015 година

Дизајнот на лобито во хотелот „Hotel Hotel“ во Канбера, Австралија, од архитектонското студио March, ја освои наградата за најдобар ентериер за 2015 година. На овогодишниот фестивал за архитектура и ентериери, кој се одржа во Сингапур, дизајнот на лобито победи во ...

повеќе »

Павилјон како отворена училница за деца

Павилјон како отворена училница за деца

Архитектонското студио AP+E од Ирска дизајнираше павилјон, кој функционира како отворена училница каде што децата може да учат за растенијата. Целата структура е изработена од  природни и самоодржливи материјали кои формираат простори за игра на децата и воедно се формира ...

повеќе »

Најдобрата фотографија од областа на архитектурата за 2015

Најдобрата фотографија од областа на архитектурата за 2015

Фотографијата на објект во Швајцарија на фотографот Fernando Guerra е избрана за најдобра од областа на архитектурата за 2015 година. Португалскиот фотограф официјално беше прогласен за победник на 2015 Arcaid Images Architectural Photography Awards, како дел од фестивалот за архитектура ...

повеќе »

Мал функционален стан со сиви тонови и елементи во зелено

Мал функционален стан со сиви тонови и елементи во зелено

При внатрешното уредување на станови со мала квадратура, еден од најважните аспекти е правилниот избор на мебел и негова соодветна димензија во однос на просторот. Истовремено, изборот на бои зазема голем удел во визуелното доживување на самиот простор. Овој апартман ...

повеќе »

„Vertical Villige“ од OMA прогласен за архитектонски проект на годината

„Vertical Villige“ од OMA прогласен за архитектонски проект на годината

Стручното жири на осмиот по ред фестивал за архитектура, кој се одржа во Сингапур, го прогласи проектот Vertical Villige во Сингапур, дизајниран од Office for Metropolitan Architecture (ОМА) / Buro Ole Scheeren, за објект на годината. Директорот на фестивалот Paul ...

повеќе »

Германија е една од водечките земји за добивање електрична енергија од обновливи извори

Германија е една од водечките земји за добивање електрична енергија од обновливи извори

Германија во последно време сè повеќе се развива во полето на добивање електрична енергија од обновливи извори и досега има реализирано два огромни проекти за конзумирање енергија од обновливи извори, додека во јули месец оваа година го поставија рекордот со неверојатни ...

повеќе »
Scroll To Top