Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 29)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Апартман во париски стил

Апартман во париски стил

Дизајнерот Vladimir Bolotkin е креатор на овој модерен ентериер на поткровје со локација во Париз. Спирални скали ги поврзуваат неколкуте нивоа од апартманот, поставени под косите кровови. Во целиот простор преовладуваат сиви и неутрални нијанси со акцент на пијаното кое ...

повеќе »

Дигитална мапа на вашите патувања

Дигитална мапа на вашите патувања

Дизајнерите од компанијата Bold Tuesday создадоа аналогна верзија на апликација која ги „зачувува“ земјите што сте ги посетиле. Ваквиот производ, кој воедно претставува еден вид уметничка репрезентација на вашиот пасош, може да биде закачен на ѕидот во вашиот дом. Изработен ...

повеќе »

Пловечка куќа на Темза во Лондон

Пловечка куќа на Темза во Лондон

Фирмата за изнајмување апартмани за привремен престој „Airbnb“, го претстави својот најнов пловечки имот во Лондон на реката Темза. Објектот има вкупна висина од осум метри и тежи 70 тони, а планот се состои од две спални соби, дневна соба, ...

повеќе »

Дрвени палети – нов тренд во надворешниот мебел

Дрвени палети – нов тренд во надворешниот мебел

Еден од најновите модни трендови во изборот на мебел за вашиот двор или балкон оваа година се т.н. дрвени палети со кои може да постигнете современ и модерен изглед со мала финансиска инвестиција. Што ви е потребно? - Да изберете ...

повеќе »

Инсталација која пренесува пикселирани пораки

Инсталација која пренесува пикселирани пораки

Португалското архитектонско студио Moradavaga изгради кула покриена со лимени конзерви кои може да ротираат со цел да создадат пикселирани пораки. Оваа инсталација е изработена како дел од проектот Locomotiva, којшто има за цел да ги трансформира старите и напуштени паркиралишта ...

повеќе »

Прво подводно тениско игралиште во светот

Прво подводно тениско игралиште во светот

Полското архитектонско студио 8+8 Concept Studio ги објави плановите за првото подводно тениско игралиште, кое треба да се изгради во Дубаи. Овој радикален предлог е критикуван од страна на голем број инженери во врска со неговата остварливост. Поради тоа, 8+8 ...

повеќе »

Уникатен ентериер со тропски карактеристики

Уникатен ентериер со тропски карактеристики

Лоциран во паркот Greenbank во Сингапур, овој ентериер со тропски карактеристики претставува простор со современ дизајн во кој се става акцент на природната околина. Целокупниот дизајн на апартманот е на архитектонското студио HYLA Architects и зафаќа површина од 520 метри ...

повеќе »

Претставен најмоќниот соларен панел во светот

Претставен најмоќниот соларен панел во светот

Шведската компанија за енергетика Ripasso го искористи интензивното сонце во Јужна Африка за да го тестира својот нов концепт на соларен систем, кој претставува комбинација од воена технологија и идеја на шкотски инженер од 19 век. Новиот соларен систем е ...

повеќе »

Стара фабрика трансформирана во современ простор за живеење и работа

Стара фабрика трансформирана во современ простор за живеење и работа

Од местото од коешто многумина би избегале поради стариот и руиниран изглед, архитектонското студио Bright Common виде предизвик и можност да го трансформира во еко-пријателска околина. Поранешната фабрика во градот Fishtown, тие ја претворија во современо место за живеење и ...

повеќе »
Scroll To Top