Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 21)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Колористична улична уметност

Колористична улична уметност

Уличниот уметник Sath користејќи фигуративни елементи создава колористична улична уметност. Тој ги искористува секојдневните улични ситуации и површини, и ги транформира во еден поинаков контекст. Неговите дела досега може да се сретнат низ улиците на Тајланд и Шпанија.

повеќе »

Нов луксузен бутик на „Диор“ во Сеул

Нов луксузен бутик на „Диор“ во Сеул

Познатата модна куќа „Диор“ отвори уште еден современ продажен простор во Сеул. Проектот е изработен од архитектот Christian de Portzamparc, а дизајнот и декоративните елементи од Peter Marino. Шесткатниот објект претставува дирекна рефлекција на луксузот и отменоста на Диор, претставена ...

повеќе »

Нов проект за пловечка вертикална кула

Нов проект за пловечка вертикална кула

Италијанското архитектонско студио Luca Curci Architects ги објави проектите што се однесуваат на пловечката вертикална кула која ќе има вкупно 18 ката. Целиот објект се планира да биде изграден од модуларни единици со природна вентилација и дневна светлина. Во подводното ниво ...

повеќе »

Ѕид од тула – современ елемент во ентериерите

Ѕид од тула – современ елемент во ентериерите

Тулата во дел од ентериерите сè повеќе почна да се употребува од страна на дизајнерите. Еден таков пример е овој апартман во Белорусија од дизајнерот Eugene Varkovich. Тој главниот акцент го става на ѕидот во тула поставен во дневната просторија, а ...

повеќе »

Најдобрите архитектонски проекти во Англија за 2015 година

Најдобрите архитектонски проекти во Англија за 2015 година

Британскиот институт за архитектура Royal Institute of British Architects (RIBA) ги објави осумте пректи кои се дел од категоријата најдобри архитектонски проекти во Англија. Објектите се од различна програма: приватни куќи, училишта и друг вид на објекти и сите се ...

повеќе »

Асиметрични отсечоци за создавање уникатен ентериер

Асиметрични отсечоци за создавање уникатен ентериер

Јапонското архитектонско студио Kochi Architect’s на чело со главниот архитект Kazuyasu Kochi, ги напуштија стандардните регулативи за проектирање на станбен простор, и овој двокатен дом во Токио го претворија во еден уникатен простор за живеење. Архитектот во средишниот дел на ...

повеќе »

Највисокиот административен објект во светот

Највисокиот административен објект во светот

Архитектот Adrian Smith и Gordon Gill Architecture ќе ја градат највисоката административна кула во светот со локација во Дубаи. Висококатницата наречена Burj 2020 ќе постави нови аспекти на енергетска ефикасност и самоодржливост. Точната висина на објектот сè уште не е позната ...

повеќе »

Дизајниран првиот подземен парк во светот

Дизајниран првиот подземен парк во светот

Дизајнерот James Ramsey од Raad Studio го дизајнираше првиот подземен парк во светот со локација во Њујорк. Тој го искористи напуштениот подземен терминал за тролејбус во источниот дел на Менхетен за да го трансформира во зелена површина со дрвја, растенија, ...

повеќе »

Капсула за попладневна дремка на работното место

Капсула за попладневна дремка на работното место

По големиот број истражувања, докажано е дека попладневната дремка позитивно влијае врз продуктивноста на луѓето на нивните работни места. Поради тоа, компанијата за производство на мебел HAWORTH во соработка со Институтот за индустриско производство во Штудгарт и Европскиот центар за ...

повеќе »
Scroll To Top