Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 16)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Креативно игралиште за кошарка за деца

Креативно игралиште за кошарка за деца

Студио Ill-Studio во соработка со францускиот моден бренд Pigalle креираа шарено игралиште за кошарка во Париз. Сопственикот на Pigalle со години работи и како тренер по кошарка за деца на овој терен, па поради тоа сакал да го трансофрмира во ...

повеќе »

Модерна и енергетски ефикасна вила

Модерна и енергетски ефикасна вила

Со локација на источниот дел на Портланд, оваа вила дизајнирана од архитектот Eddy Hennebery  претставува комбинација од модерен дизајн и еколошки карактеристики. Дизајнот на надворешниот простор се баира на повеќе тремови и тераси за поголемо уживање во просторот, а стаклените површини ...

повеќе »

Архитектот Френк Гери со нов мастер план за L.A. River

Архитектот Френк Гери со нов мастер план за L.A. River

Познатиот архитект Френк Гери е избран за изработка на мастер планот на Los Angeles River во Калифонија. Планот се однесува на ревитализирање и повторно заживување на одредени јавни простори, мостови, патеки и велосипедски патеки. Главен инвеститор на проектот е организацијата ...

повеќе »

План за ревитализација на Piazza della Scala во Милано

План за ревитализација на Piazza della Scala во Милано

Италијанскиот град Милано ги објави победниците на конкурсот за ревитализација на плоштадот Piazza della Scala со идеја за негова реконфигурација во истиот изглед од 19 век. Конкурсот го добил чилеанскиот архитект Cristian Undurraga во соработкта со Laura Signorelli, Stefano Rolla, ...

повеќе »

Кина изгради вила со 3Д принт технологијата за само 3 часа

Кина изгради вила со 3Д принт технологијата за само 3 часа

Кинеската компанија ZhuoDa изгради двокатна вила во Xian, Кина со помош на 3Д принт технологијата за помалку од 3 часа. Вилата е изработена од 6 модули кои што се меѓусебно составени како лего коцки. Материјалот од кој што е изработена ...

повеќе »

Дизајнерот на логото за Олимписките игри 2020 обвинет за плагијат

Дизајнерот на логото за Олимписките игри 2020 обвинет за плагијат

На пред конференција во Токио, дизајнерот на логото на Олимписките игри во 2020 година, Kenjiro Sano негираше дека неговиот лого знак е плагијат на знакот за белгиски театар. Белгискиот дизајнер Oliver Debie поднел тужба за крадење на неговиот симбол за ...

повеќе »

Машина која што пластичните кеси ги претвора во гориво

Машина која што пластичните кеси ги претвора во гориво

  Јапонскиот иноватор Akinori Ito создаде апарат за домаќинство кое што ги претвара пластичните кеси во гориво. Пластичните кеси, стиропор и друго ѓубриво се фрла во машината, таа го топи и кондензира гас кој произведува гориво. Оваа високо ефикасна машина ...

повеќе »

Совршено работно место во индустриски стил

Совршено работно место во индустриски стил

Архитектот Sergey Makhno креираше совршен работен простор со локација во Украина. Просторот е со слободен план и уреден во индустриски стил со употреба на мебел од компанијата DIZAAP. Главниот дизајнерски акцент е ставен на бетонските ѕидови кои што се необработени ...

повеќе »

Англиското историско наследство Robin Hood Gardens ќе се руши

Англиското историско наследство Robin Hood Gardens ќе се руши

Англиското историско наследство, бетонската структура на Robin Hood Gardens во 2009 година доби петгодишна заштита за негово зачувување, а по исктекот на овој рок организацијата Wentieth Century Society ја продолжи неговата заштита како вредно историско наследство, а подршка доби и ...

повеќе »
Scroll To Top