Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 14)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Комбинација на метал и бетон во современ апартман

Комбинација на метал и бетон во современ апартман

Архитектонското студио Rules Architekti дизајнираа современ апартман во Братислава користејќи комбинација на метал и бетон. Целиот простор е организиран во слободен план и е поделен на два дела, просторија за дневен престој и простории за спиење, додека на горниот кат ...

повеќе »

Нови објекти на Френк Гери во Лос Анџелес

Нови објекти на Френк Гери во Лос Анџелес

Познатиот архитект Френк Гери ќе гради пет нови објекти во Sunset Strip, Лос Анџелес. Петте објекти се организирани околу заеднички плоштад и тие немаат голема катна висина поради прилагодливоста кон околните објекти. Два од навенедните објекти се станбени згради со ...

повеќе »

Креативен мост на Олафур Елиасон во Копенхаген

Креативен мост на Олафур Елиасон во Копенхаген

Познатиот дизајнер и уметник Олафур Елиасон свечено го отвори за употреба својот необичен мост над каналот Christianshavn во Копенхаген во пристуство на околу 7 000 посетители. Мостот наречен Cirkelbroen им овозможува на жителите на Копенхаген да го поминуваат мостот пешки ...

повеќе »

Необични канцелариски простории на германска банка

Необични канцелариски простории на германска банка

Германската банка Easycredit bank отвори нови канцеларии во Нинберг кои што беа дизајнирни од швајцарско архитектонско студио Evolution design. Програмата која е распоредена во три катен објект во кој работат околу 700 вработени, содржи простории за состаноци, канцеларии и простории ...

повеќе »

Работилница стара 100 години трансформирана во катче за деца

Работилница стара 100 години трансформирана во катче за деца

Членовите на организацијата Nuevo South од јужниот дел на Лос Анџелес одлучија да создадат мирен и сигурен простор наменет за децата во еден од најопасните делови во градот. За таа цел, избрана е куќа која што функционирала како работилница и ...

повеќе »

27-ми септември Ден без моторни возила за Париз

27-ми септември Ден без моторни возила за Париз

На 27-ми септември улиците низ Париз ќе бидат наменети само за пешаци и велосипедисти, односно денот е прогласен за Ден без моторни возила. Ваквата одлука е донесена со цел да се влијае позитивно врз свеста на луѓето за намалување на ...

повеќе »

Креативни предмети што наликуваат на незавршени рачни скици

Креативни предмети што наликуваат на незавршени рачни скици

Британскиот дизајнер Maya Selway го освои второто место на интернационалното доделување на награди Interior Design Awards кои се доделуваа во Белгија за специфичен дизајн на свеќник, вазна и шише, што наликуваат на незавршени рачни скици. Секој предмет од нејзината колекција ...

повеќе »

Енергетско ефикасни луксузни вили на Малдивите

Енергетско ефикасни луксузни вили на Малдивите

Комплексот Finolhu Villas на Малдивите претставува првото престојувалиште во светот со пет ѕвезди кое што е целосно енергетски независно, односно електирчната енергија се добива од соларна енергија. Дизајнер на прекрасните вили е Yuji Yamazaki, чија што првична цел била токму ...

повеќе »

Најуникатниот стаклен базен во светот

Најуникатниот стаклен базен во светот

Дизајнерското студио Ballymore создадоа транспарентен базен ,,во воздухот”, кој што претставува првиот базен од ваков тип во светот. Тој е поставен на висина од 10 ката помеѓу две згради за домување и целиот е обложен со стакло со дебелина од ...

повеќе »
Scroll To Top