Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 13)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

План за конзервација на објектите уништени од страна на ИСИС

План за конзервација на објектите уништени од страна на ИСИС

Огромниот број споменици и мошти, вклучувајќи го дури и 2000 години стариот храм Baalshamin во градот Nimrud, претставуват објекти со исклучителна архитектонска важност кои поради денешните случувања се се почесто мета на уништување од страна на ИСИС. Поради таа причина, ...

повеќе »

Најголемиот зелен покрив во светот

Најголемиот зелен покрив во светот

Архитектите Rafael Vinoly и Olin Landscape Architects го дизајнираа најголемиот зелен покрив во светот со површина од 3000 метри квадратни во Калифорнија како дел од шопинг центарот Hills at Valco. Инвестицијата за трансформација на претходно напуштениот шопинг центар Valco Shopping ...

повеќе »

Современ апартман во скандинавски стил

Современ апартман во скандинавски стил

  Дизајниран од страна на Денис Красиков, овој апартман во Прага го претставува совршениот ентериер во скандинавски стил кој се одликува со едноставност и функционалност. Во просторот преовладува белата боја надополнета со сиви нијанси на мебелот, геометриски шари и жолта ...

повеќе »

Конфор и мултифункционалност во мал современ стан

Конфор и мултифункционалност во мал современ стан

Unicum Buro успеа да создаде мултифункционалност и конфор во простор од 40 метри квадратни. Користејќи светли дрвени елементи и неутрални тонови создава модерн простор за живеење. Во главниот дневен простор се сместени трпезаријата која што вклучува клупа за седење, додека ...

повеќе »

Прогласен најлошиот објект за 2015 година во Лондон

Прогласен најлошиот објект за 2015 година во Лондон

Овогодинешната награда за најлош објект во Англија ,,Carbuncle Cup Award” во организација на Building Design Magazine официјално беше доделена на висококатницата Walkie Talkie во Лондон. Објектот е изграден на почетокот на оваа година, истиот е висок 160 метри и има ...

повеќе »

Првата хидраулична вертикална фарма во светот

Првата хидраулична вертикална фарма во светот

Во Компанијата Sky Greens, со седиште во Сингапур, создадоа вертикална фарма, која со помош на денешната технологија е целосно енергетски ефикасна и еколошки настроена кон околината. Целта на ваквиот вид фарма е производството на што поголемо количество храна во брзо ...

повеќе »

Хотелски соби во форма на буквите B-O-T-E-L

Хотелски соби во форма на буквите B-O-T-E-L

Архитектонското студио MMX Arcitects и архитектот Jord den Hollander создадоа 6,5 метри високи хотелски соби во форма на буквите B-O-T-E-L поставени на врвот на брод во Амстердам. Секоја од буквите е во црвена боја и секоја од нив е уредена ...

повеќе »

Првиот енергетски ефикасен аеродром во светот

Првиот енергетски ефикасен аеродром во светот

Аеродромот Cochin International Airport во Индија е првиот аеродром во светот кој што целосно функционира со помош на соларни панели. На објектот поставени се вкупно  46.150 илјади соларни панели кои што произведуваат околу 50.000 до 60.000 единици електрична енергија за ...

повеќе »

Болница со илустриран ентериер како попријатен простор

Болница со илустриран ентериер како попријатен простор

Илустраторот Stephen Smith создаде илустрации во голем размер во англиската болница Royal London Hospital. На ислутрации се претставени различни фигури, животни, птици, шума и урбана архитектура, кои што се поставени насекаде низ болницата, правејќи го целиот простор попријатен за посетителите ...

повеќе »
Scroll To Top