Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 12)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Совршено решен простор од само 37 метри квадратни

Совршено решен простор од само 37 метри квадратни

Современиот ентериер на овој апартман кој што се наоѓа во Киев, Украина е дело на архитектонското студио The Goort. Целиот простор зафаќа површина од само 37 метри квадратни, а програмата е распоредена двовисински односно во долниот дел се наоѓа дневниот ...

повеќе »

Минималистички уреден современ апартман

Минималистички уреден современ апартман

Украинското архитектонско студио Valentirov создадоа модерен простор за живеење кој што се карактеризира со минимализам во уредувањето, баланс помеѓу неутрални нијанси и интензивни бои, потоа едноставност, практичност и удобност. Дневната просторија има отворен план и на неа се надоврзува кујната ...

повеќе »

Нов тип на соларни панели испирирани од оригамите

Нов тип на соларни панели испирирани од оригамите

Истражувачи од факултетот во Мичиген инспирирани од јапонските оригами создадоа соларни ќелии кои што можат да се виткаат и развлекуваат со што процентот на производство на електрична енергија се зголемува дури за 30 проценти. Главна идеја на ваквиот проект е ...

повеќе »

Casa Vicens на Гауди ќе се трансформира во музеј

Casa Vicens на Гауди ќе се трансформира во музеј

Објектот Casa Vicens на познатиот шпански архитект Антонио Гауди во Барселона од 2016 година за прв пат ќе биде отворен за јавноста како музеј. Објектот кој што е изграден помеѓу 1883 и 1889 денес е под заштита на УНЕСКО, а ...

повеќе »

Ќе се гради нов стадион за фудбалскиот тим Челзи

Ќе се гради нов стадион за фудбалскиот тим Челзи

Познатото архитектонско биро Herzog & De Meuron ги објавија плановите за новиот стадион на фудбалскиот тим Челзи кој што треба да се изгради на местото на постоечкиот стадион Stamford Bridge. Познатото архитектонско студио ќе работат заедно со Lifschutz Davidson Sandilands ...

повеќе »

Ќе се гради најголемата соларна фарма во светот

Ќе се гради најголемата соларна фарма во светот

Пакистан и Кина планираат да ја градат најголемата соларна фарма во светот со вкупно 400 000 соларни панели. Ова е првиот проект од ваков тип во Пакистан и истиот зафаќа вкупна површина од 5000 метри квадратни во пустината Punjabi, сега ...

повеќе »

Необичен дизајн на сала за концерти

Необичен дизајн на сала за концерти

Латвиското архитектонско студио Didzis Jaunzems Arhitektūra конструираше необична концертна сала наречена Nature Concert Hall, чијшто дизајн се базира на аголна конструкција во облик на отворен павилјон за културни настани. Објектот е лоциран во националниот парк Gauja и може да служи ...

повеќе »

„Херцог и де Меурон“ – добитници на RIBA Jencks Award за 2015

„Херцог и де Меурон“ – добитници на RIBA Jencks Award за 2015

Оваа година добитници на значајната награда RIBA Jencks Award се познатото швајцарско архитектонско студио „Херцог и де Меурон“ (Herzog & De Meuron), коешто има извонредна меѓународна кариера, а нивната работа славниот Чарлс Џенкс ја опиша како олицетворение на глобалната потрага ...

повеќе »

Објавена темата за Биеналето во Венеција за 2016 година

Објавена темата за Биеналето во Венеција за 2016 година

Директорот на биеналето кое што треба да се одржи во Венеција во 2016 година, Alejandro Aravena конечно ја објави темата насловена како ,,Reporting From the Front”. Темата се однесува на истражување на улогата на архитектите во битката за подобрување на ...

повеќе »
Scroll To Top