Насловна / Author Archives: Ивона Митева (page 10)

Author Archives: Ивона Митева

Feed Subscription

Избран победникот на меѓународниот конкурс „Ohrid Water Sports Club”

Избран победникот на меѓународниот конкурс „Ohrid Water Sports Club”

Здружението ArchMedium за организирање на меѓународни конкурси наменети за студенти и млади архитекти во месец јуни оваа година го објави конкурсот за изработка на идејно решение за нова јавна установа во Охрид посветена на водните спортови. Земајќи ги предвид историските, ...

повеќе »

Економично и модерно решени студентски простории

Економично и модерно решени студентски простории

Архитектонското студио LYCS Architecture изнајдоа економско решение за сместување на студенти во густо населениот град Хoнг Кoнг каде што цената на месечните давачки за станови постојано расте. Тие дизајнира вкупно 48 студентски простории од само 27 метри квадратни. Нивниот дизајн ...

повеќе »

Запрено градењето на стадионот за Олимписките игри 2020 во Токио

Запрено градењето на стадионот за Олимписките игри 2020 во Токио

Архитектонското студио Zaha Hadid Architects и нивниот партер Nikken Sekkei се повлекле од конкурсот за стадионот кој што требал да се изгради по повод Олимписките игри 2020 во Токио. По нивната победа во 2012 година во однос на вкупно 45 ...

повеќе »

Ентериери: SHENDeVERË бар во Тетово – ново урбано место во градот

Ентериери: SHENDeVERË бар во Тетово – ново урбано место во градот

Македонското архитектонско студио  Besian Mehmeti Architects го дизајнираше модерниот ентериер на SHENDeVERË барот во Тетово. Новото урбано место во градот има за цел да ги собере љубителите на уметноста, артистите, поетите, односно има за цел да создаде простор во кој ...

повеќе »

Слушни го ,,звукот на природата” преку дрвени инсталации

Слушни го ,,звукот на природата” преку дрвени инсталации

Студентот на Академијата за уметности во Естонија, Birgit Oigus, креираше т.н. ,,мегафони” поставени во шумски предел со цел да им помогне на луѓето ,,да ја слушнат природата”. Дрвените инсталации се изработени од студентите на одделот за ентериер и се поставени ...

повеќе »

Бесконечен простор во Истанбул

Бесконечен простор во Истанбул

Турскиот уметник Refik Anadol, кој живее и работи во Лос Анџелес, ја изложи својата инсталација наречена „Infinity“ (Бесконечност) во центарот за уметности во Истанбул, Zorlu Center, која може да се погледне до 1 ноември како дел од 14. Биенале во ...

повеќе »

Дејвид Чиперфилд го објави конечниот проект за Nobel Centеr во Стокхлом

Дејвид Чиперфилд го објави конечниот проект за Nobel Centеr во Стокхлом

Архитектонското студио David Chipperfield Architects го објави конечниот проект за објектот Nobel Centеr во Стокхлом. По победата на меѓународниот конкурс за идејно решение во април оваа година, студиото се одлучи за преработка на одредени делови, со што сметаат дека објектот ...

повеќе »

Современ дом со неутрална палета на бои

Современ дом со неутрална палета на бои

Овој современ апартман дизајниран од страна на дизајнерката Марта Горд во Санкт Петерсбург претставува простор во кој доминира неутралната палета на бои и употребата на дрвени елементи. Дневната просторија, кујната и трпезаријата се поставени во еден простор, меѓутоа одвоени со ...

повеќе »

Foster + Partners со нов проект за подобрување на условите во Африка

Foster + Partners со нов проект за подобрување на условите во Африка

Познатото архитектонско студио Foster + Partners го објави дизајнот за објекот чија цел е подобрување на ефикасноста на здравствената заштита и подобрување на комерцијалните услуги во Африка каде што има недостиг од инфраструктура за задоволување на потребите на жителите. Само ...

повеќе »
Scroll To Top