Насловна / Author Archives: Драган Ристов (page 4)

Author Archives: Драган Ристов

Feed Subscription

Њујорк докажа дека и во пирамида може да се живее

Њујорк докажа дека и во пирамида може да се живее

VIA 57 West е официјално име на станбена зграда која веќе една година успешно стои на западниот дел на Менхетен во Њујорк. Дизајнирана е од данската гардежна фирма „Бјарке Ингелс груп“ и неофицијално е позната под името „Пирамидата“. Овој објект ...

повеќе »

Пет инфраструктурни проекти – градежна револуција во 2017 година

Пет инфраструктурни проекти – градежна револуција во 2017 година

Нанхуи нов град (Nanhui new city) Ова е уште едно кинеско градежно мега-дело и најимпресивен проект, бидејќи подразбира изградба на нов град од темел во радиус од околу 120 километри, при што е предвидено да се вдомат 800.000 луѓе и ...

повеќе »

Новата американска амбасада во Лондон: Уривање на стереотипот за бетонски тврдини

Новата американска амбасада во Лондон: Уривање на стереотипот за бетонски тврдини

Архитектите на американските амбасади ширум светот, во последно време се заглавени помеѓу опсесијата и отвореноста, пред сè заради опасноста од тероризам. Тоа беше главна пречка што дизајнирањето на американските амбасади ширум светот беше заглавено во еден востановен блок на сиви ...

повеќе »

Десетици реплики на познати градби, меѓу нив и Тауер бриџ од Лондон

Десетици реплики на познати градби, меѓу нив и Тауер бриџ од Лондон

Колку поголемо, толку подобро. Ова очигледно е најважното мото за Кина кога е во прашање архитектурата и градежништвото. Судоху, град кој се наоѓа западно од Шангај, може да се пофали со нова верзија на култниот „Тауер бриџ“ во Лондон (Tower ...

повеќе »

По повеќе од половина век, нов мост на река Брегалница

По повеќе од половина век, нов мост на река Брегалница

Општина Штип влегува во финална фаза на реализација на изградбата на нов мост на реката Брегалница. Мостот и пристапните сообраќајници до него, треба да поврзат два дела oд градот, индустрискиот и долниот дел на населбата Сењак, со што ќе се ...

повеќе »

Топ дизајни кои ќе бидат завршени во 2017 година

Топ дизајни кои ќе бидат завршени во 2017 година

Годината почна, но кога е во прашање архитeктурата, дизајнот и конструкцијата на нови објекти… , светот е неуморен. Оваа година ќе никнат можеби стотина нови облакодери, нови мостови или ќе се направат дузина чудни градби, а од таа група на ...

повеќе »

Најубавите екстремни ресторани во светот: „Вечера во стил“ во три топ ресторани

Најубавите екстремни ресторани во светот: „Вечера во стил“ во три топ ресторани

За да биде успешен бизнисот, треба да постои јасна визија, но и нешто што ќе биде различно, а сепак привлечно за клиентелата. Ова посебно го знаат сопствениците на ресторани и кафулиња, кои се обидуваат да најдат инвентивни начини за да ...

повеќе »

Ова се осумте најопасни патишта на светот

Ова се осумте најопасни патишта на светот

Велат, патиштата се крвотокот меѓу државите па и во една држава. Без нив, нема комуникација, нема економија, нема успех. Но, кога се патува по безбедни патишта, тоа е можеби најголемото задоволство за секој возач, но често пати од објективни причини, ...

повеќе »

Почна изградбата на паркот „Макфест“ во Штип

Почна изградбата на паркот „Макфест“ во Штип

Градежната фирма „Актива“ – Штип од денеска почна да го гради паркот „Макфест“, кој се наоѓа во непосредна близина на Центарот за култура „Ацо Шопов“, каде секоја година се одржува фестивалот на забавна музика „Макфест“. Директорката на Центарот за развој ...

повеќе »
Scroll To Top