Насловна / Author Archives: Драган Ристов (page 3)

Author Archives: Драган Ристов

Feed Subscription

Агора градина ќе почне да јаде смог во Тајпеј

Агора градина ќе почне да јаде смог во Тајпеј

Кулата „Агора градина“ (TAO ZHU YIN YUAN TOWER) во Тајпеј е дизајнирана од француската фирма за архитектура на Винсент Калебоут и до крајот на оваа есен таа ќе биде ставена во функција. Тоа ќе биде еден од најмодерните градежни екообјекти ...

повеќе »

Пловни градови ги освојуваат водните простори

Пловни градови ги освојуваат водните простори

Светот нема време за чекање, архитектите знаат дека секое парче земја се троши, па прашање на време е кога ќе почне борбата за освојување на водата. Со осум милијарди жители и прогнози за следните неколку декади во поглед на експлозија ...

повеќе »

Во Узбекистан ќе се гради „дијамантски трговски центар“

Во Узбекистан ќе се гради „дијамантски трговски центар“

DiamondMall или „Дијамантски трговски центар“ во Ташкент, главен град на Узбекистан е предложен за градба како нов централен дел на метрополата. Ташкент, каде што постојат многу административни, културни и јавни објекти, сака да стане дел од светската архитектонска мапа градејќи ...

повеќе »

Жив споменик на движечката сила на христијанството

Жив споменик на движечката сила на христијанството

Сум видел многу цркви и манастири во животот. Но ниту една го нема тој мистицизам како црквата на Светиот гроб во Ерусалим. Иако однадвор многу не потсетува на класична црква, чувството на возбуда можеби најдобро го објаснува растот на адреналинот ...

повеќе »

Монтажни домови кои се расклопуваат како на филм

Монтажни домови кои се расклопуваат како на филм

Британската фирма „Ten folders“ (www.tenfoldengineering.com) внесува револуција во изградбата на куќи. Ако принципот на инсталација (спојување) на веќе готови ѕидови со комплет столарија беше револуција во брзата изградба на домови, за помалку од еден месец, тогаш новиот британски систем е ...

повеќе »

Добре дојде за новата ера на дрвото

Добре дојде за новата ера на дрвото

Кога облакодерот „Ингалс“ во Синсинати во Охајо (САД) беше изграден и пуштен во употреба во 1903 година, никој не верувал дека тој ќе стои еден век подоцна. Всушност, најголем дел биле на мисла дека нема да ја преживее ни ноќта. ...

повеќе »

Хотел „Вазна“ во Мелбурн

Хотел „Вазна“ во Мелбурн

Архитектите од студиото на славната Заха Хадид објавија нов визуелен концепт за конструкција на 185 метри висок облакодер во Мелбурн, Австралија кој ќе биде направен од четири делови, сместени еден во друг, со бела фасада. Дизајнот на објектот беше објавен ...

повеќе »

Кој ќе ја направи најтенката станбена зграда

Кој ќе ја направи најтенката станбена зграда

Нема крај на предизвиците кога е во прашање престижот меѓу архитектите и дизајнерите. Ова важи за елитниот Менхетен во Њујорк каде владее безмилосна битка помеѓу различните групи на архитекти и инвеститори кои сакаат да се наметнат како сопственици на најтенката ...

повеќе »

Музејот на Лукас за наративни уметности

Музејот на Лукас за наративни уметности

Неговото име е синоним за успешни научно-фантастични филмови. Но, иако Џорџ Лукас, креаторот на „Војна на ѕвездите“, на единствениот негативец во светот на филмот Дарт Вејдер или џедајот Скајвокер и принцезата Леа се повлече од светот на филмот, тој сѐ ...

повеќе »
Scroll To Top