Насловна / Author Archives: Драган Ристов (page 10)

Author Archives: Драган Ристов

Feed Subscription

За еден месец ќе биде готова куќата-музеј во Ново Село во Штип

За еден месец ќе биде готова куќата-музеј во Ново Село во Штип

Познатата куќа на Андонци во штипско Ново Село, која е во фаза на реконструкција се очекува да биде готова за еден месец. Оваа куќа која е типичен пример за старата македонска архитектура беше откупена од страна на државата за сума ...

повеќе »

Новата фабрика на штипска „Актива“ веќе произведува автобуски шасии

Новата фабрика на штипска „Актива“ веќе произведува автобуски шасии

  По речиси 150 денови, новиот погон на штипска „Актива“ е готов и веќе почна со производство на автобуски шасии. Иако рокот за изградба истекуваше на почетокот на идната година, вработените во „Актива“ со одличниот менаџерски тим успеаја да ги ...

повеќе »

120.000 евра се потрошени за обнова на Дом на млади во Штип

120.000 евра се потрошени за обнова на Дом на млади во Штип

Во тек се градежните зафати за реконструкција на Домот на млади во Штип. Активностите моментално се врзани за внатрешниот и надворешниот (фасаден) дел, а се очекува на крајот да биде обновен и дел од кровната конструкција. Во внатрешниот дел, заменети ...

повеќе »

Облакодер со десет ката во злато

Облакодер со десет ката во злато

Најчудни градби на светот / Кула „Еурека“, Австралија Кулата „Еурека“ во Мелбурн, Австралија, е вистинско ремек-дело. Била завршена во рекордно време за само четири години. Изградбата почнала во август 2002 година, а била завршена на 1 јуни 2006 година. Официјалното ...

повеќе »

Пешачка патека со излез зад „Исарот“ во Штип

Пешачка патека со излез зад „Исарот“ во Штип

  Град како Штип, до сега не можеше да се пофали со пешачка патека. Единствена локација за таква работа беше месноста Суитлак, но таму во суштина и нема патека за таа намена, туку пат кој поминува низ населбата и голема ...

повеќе »

Осветлување на пешачката патека зад Исарот во Штип

Осветлување на пешачката патека зад Исарот во Штип

Општина Штип ги постави канделабрите на новата пешачка патека која се гради околу градскиот Исар. До крајот на денот се очекува инсталацијата да биде завршена, а со самото тоа од вечер да биде осветлена и пешачката патека. „Во овој момент ...

повеќе »

Започна реконструкцијата на куќата на Андонци во Ново Село во Штип

Започна реконструкцијата на куќата на Андонци во Ново Село во Штип

Започна најавената реконструкција на една од најпознатите куќи, претставници на македонската традиционална архитектура во штипско Ново Село. Куќата се наоѓа веднаш на локалниот пат, на влезот во Ново Село при доаѓање од Струмица или Радовиш. Оваа куќа е позната како ...

повеќе »

Поставен камен-темелник на новата фабрика за автобуски каросерии во Штип

Поставен камен-темелник на новата фабрика за автобуски каросерии во Штип

Во индустриската зона Запад, во Штип, денес беше поставен камен-темелник на новата фабрика за автобуски каросерии. Фабриката ја гради штипската фирма „Актива“ во соработка со белгискиот гигант „Ванхол“. На церемонијата беа присутни и претставници од „Ванхол“ предводени од директорот Филип ...

повеќе »
Scroll To Top