Насловна / Author Archives: Драган Ристов

Author Archives: Драган Ристов

Feed Subscription

Најочекуваните градби во 2021 година

Најочекуваните градби во 2021 година

Изминатата година во архитектурата беше исполнета со пресвртници, од завршувањето на највисоката зграда во Африка до отворањето на првиот подводен ресторан во Европа. Исто така, ужасно гледавме како Нотр Дам гори, а светот се здоби и со нови облакодери. Но, ...

повеќе »

Подвижен мост за пешаци и велосипеди на реката Тајн

Подвижен мост за пешаци и велосипеди на реката Тајн

Мостот Милениум Гејтсхед е мост за пешаци и велосипедисти што се протега на реката Тајн, помеѓу уметничкиот кварт Гејтсхед, на јужниот брег и кејот на Њукасл на северниот брег. Мостот е креација на Вилкинсон Ејр и фирмата за градежен инженеринг ...

повеќе »

Во Кина зграда во облик на вселенски брод „Ентерпрајз“ од „Ѕвездени патеки“

Во Кина зграда во облик на вселенски брод „Ентерпрајз“ од „Ѕвездени патеки“

Во минатото, бројни споменици и згради изградени во Кина биле директни копии на оние во Европа. Лондонскиот мост Тауер, парискиот лак на Триумфалната порта, Сиднејската опера па дури и Ајфеловата кула се пресоздадени во земјата. Заради тоа, кинеската Влада издаде ...

повеќе »

Нејнеобичниот граничен премин на светот

Нејнеобичниот граничен премин на светот

Можеби сте навикнале, да ги гледате малите стаклени куќарки, за пасошка контрола, на речиси секој граничен премин во светот. Нема голема разлика, кога се во прашање граничните и царинските терминали. Тие се без душа. Треба да укажуваат на сериозност, да ...

повеќе »

Идната година почнува изградбата на брана на река Отиња

Идната година почнува изградбата на брана на река Отиња

Општина Штип пред извесно време го доби одобрението за градење за брана на реката Отиња. Претходно беше добиен и последниот документ за добивање на градежната дозвола за изградба на брана на река Отиња. Последниот од низата документи кои беа потребни ...

повеќе »

Во Штип почна да се гради првиот CITY MALL!

Во Штип почна да се гради првиот CITY MALL!

Во Штип е означен стартот на активностите за изградба на првиот Stip city mall, кој е по примерот на светските метрополи, а кој ќе значи многу не само за Штип туку и за источна Македонија. Објектот е планиран да содржи ...

повеќе »

Над 5.000 посетители за две години во Спомен-собата на Киро Глигоров

Над 5.000 посетители за две години во Спомен-собата на Киро Глигоров

На 3 мај се одбележаа 103 години од раѓањето на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров. Во Штип, родното место на Глигоров, веќе четири години функционира општинскиот Мултимедијален центар. Со одлука на Советот на Општина Штип, во декември ...

повеќе »

Меморијалниот комплекс во Штип, на архитект Богдан Богдановиќ честа мета на вандалско однесување

Меморијалниот комплекс во Штип, на архитект Богдан Богдановиќ честа мета на вандалско однесување

Меморијалниот комплекс на паднатите борци на револуцијата во Штип — меморијален комплекс кој се наоѓа на источната страна од штипската тврдина Исарот, посветен е на партизаните кои загинале во НОБ. Автор на споменикот е големиот архитект Богдан Богдановиќ, кој ја ...

повеќе »

Штип добива затворен базен

Штип добива затворен базен

Во Штип почна изградбата на затворениот базен. Дамнешна желба на штипјани е да добијат нова универзална спортска сала и затворен базен. Идејата за универзална спортска сала, тлее со децении, но освен концептите, немаше многу конкретни активности. Градоначалникот на Општина Штип, ...

повеќе »
Scroll To Top