Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 516)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Балтичките земји работат на диверзификација на снабдувањето со гас

Балтичките земји работат на диверзификација на снабдувањето со гас

Поттикнати од украинската криза, Полска, Естонија, Литванија, Летонија и Финска кои во голема мера зависат од рускиот гас, забрзано работат на диверзификација на снабдувањето. Полска на пример, добива 2/3 од потребите за гас од Русија, а се планира во наредните ...

повеќе »

Мала монтажна куќа со фотоволтаици на покривот

Мала монтажна куќа со фотоволтаици на покривот

Група шпански архитекти направиле мала монтажна куќа со интегриран соларен покрив. Куќата се вика „ViVood“, изработена е од борово дрво, енергетски е ефикасна, и може да се приспособи на разни големини и потреби. Куќата лесно може да се пренесува на ...

повеќе »

„Бентли“ го најави својот прв хибриден автомобил

„Бентли“ го најави својот прв хибриден автомобил

„Бентли“ е уште еден во низата ексклузивни производители на автомобили кои не му одолеваат на хибридниот погон. Веќе е подготвен новиот концепт на моделот Mulsanne, кој ќе биде претставен во Пекинг, а според најавите од оваа компанија до 2020 година ...

повеќе »

Seattle Bullitt Center – одржлив архитектонски концепт

Seattle Bullitt Center – одржлив архитектонски концепт

Еден  пример за одржлива архитектура е објектот Bullitt Center кој се наоѓа во Seattle, USA. Тој е дизајниран да биде еден од најдобрите еко-одржливи, комерцијално-деловни објекти. Покривот на Bullitt Center е составен од 575 фотоволтаични панели, кои опфаќаат површина од 1.300 ...

повеќе »

Детска градинка во шума?

Детска градинка во шума?

Радикалното враќање кон природата преку концептот на детски градинки сместени во шума, и во кои на децата им е дозволено да се качуваат по дрвјата и да палат логорски оган, во моментот е голем хит во Германија. Во земјата има ...

повеќе »

Бугарија го ограничува производството на зелена енергија

Бугарија го ограничува производството на зелена енергија

Од почетокот на овој месец, производството на електрична енергија од обновливи извори, односно од фотоволтаичните централи и ветерните паркови, на подрачјето на Западна Бугарија е ограничено на периодот од 10 до 15 часот. Операторот на електропреносниот систем ЕСО ѝ наложил на ...

повеќе »

Самостојна Шкотска – поскапа енергија?

Самостојна Шкотска – поскапа енергија?

„Шкотските граѓани можно е да плаќаат значително повисоки сметки за енергија, доколку Шкотска се одлучи за независност на претстојниот референдум“, објави британската влада која го брани ставот за единствен енергетски пазар. Од друга страна, пак, владата на Шкотска тврди дека ...

повеќе »

Соларен лаптоп

Соларен лаптоп

Компанијата „WeWi Telecommunications Inc.“ својот соларен лаптоп „Sol“ го претстави во средината на минатата година, а неодамна веќе го пушти во продажба. Овој лаптоп поседува четири соларни панели, а доволно е полнење од два часа за непрекината работа во следните 8-10 ...

повеќе »

Крим вреди 10 милијарди долари во енергетски ресурси

Крим вреди 10 милијарди долари во енергетски ресурси

Украинското Министерство за екологија и природни ресурси проценило дека поради руската анексија на Крим, Украина изгубила значајни енергетски ресурси вредни 10,8 милијарди долари. Во оваа сума се пресметани енергетските компании и 198 производствени капацитети во полињата за експлоатација на нафта ...

повеќе »
Scroll To Top