Насловна / Author Archives: Ангел Ситновски (page 3)

Author Archives: Ангел Ситновски

Feed Subscription

Убави објекти се градат и надвор од Скопје

Убави објекти се градат и надвор од Скопје

По неколку години градба и во тешки економски услови се изгради новиот театар во Велес, кој е еден од најмодерните во нашата земја и е работен според светски стандарди за ваков вид објекти. Автори се архитектите Илија Стојчевски и Моника ...

повеќе »

Топ 10 најимпресивни градежни потфати на сите времиња

Топ 10 најимпресивни градежни потфати на сите времиња

  10. Qingdao Haiwan Bridge, Qingdao, China – 2011 Со должина од 42,5 километри мостот е најдолг во светот. Мостот The Qingdao Haiwan го поврзува градот Qingdao во Источна Кина со предградијата во Huangdao, долж водите на заливот Jiazhhou. Во ...

повеќе »

Успешно поврзување на инфраструктурата и мобилноста

Успешно поврзување на инфраструктурата и мобилноста

Една година по изработката, седум необични автобуски постојки го ставија во фокусот на вниманието на светската архитектонска сцена малото село Крумбах (Krumbach) во Австрија. Постојките беа дизајнирани од страна на меѓународно реномираните архитекти Ванг Шу (Wang Shu), Соу Фуџимото (Sou ...

повеќе »

Имавме сон: бегство покрај езерото

Имавме сон: бегство покрај езерото

    Езерото Pend Oreille се наоѓа во северниот дел на државата Ајдахо во САД . Тоа е тринаесетто најголемо слатководно езеро на светот и петто најдлабоко езеро во САД. Толку е длабоко што американската морнарица со сонарна подморница сè уште ги ...

повеќе »

Станбена архитектура како ревитализација на постоечкото опкружување

Станбена архитектура како ревитализација на постоечкото опкружување

Станбена архитектура со која се ревитализира француското пристаниште Ле Авр, се наоѓа во Нормандија и е сместена на вливот на реката Сена во каналот Ла Манш. Тој е вториот по големина пристанишен град во Франција. Познатиот архитект Jean Nouvel на ...

повеќе »
Scroll To Top