Насловна / Author Archives: Александра Петровска

Author Archives: Александра Петровска

Feed Subscription

Одржан саем за градежништво BIG 5 во Дубаи

Одржан саем за градежништво BIG 5 во Дубаи

BIG 5 Дубаи – Најголемиот саем за градежништво на Блискиот Исток се одржува секоја година во месец ноември. Оваа година саемот се одржа по 40-ти пат, од 25-ти до 28-ти ноември, на кој  учествуваа 2.507 изложувачи од 66 земји во ...

повеќе »

BAU Munich со функционални и убави решенија

BAU Munich со функционални и убави решенија

Саемот BAU Munich веќе со години е водечки светски саем за архитектура, градежни материјали и системи, најголем и најважен настан во градежната индустрија, чие мото е „Иднината на градењето“. Оваа година се одржа од 14 до 19 јануари. На Саемот ...

повеќе »

Банкок, бејби!

Банкок, бејби!

„Тоа што сме, е производ на нашето сопствено размислување. Со нашите мисли го креираме светот“ – БУДА Банкок. Далечна, но одамна посакувана дестинација. Во денешно време далечината е само бројка која лесно и брзо се совладува со авион, а патот ...

повеќе »

Црвената планета – Вади Рум

Црвената планета – Вади Рум

„Како ништо досега што сум видел на планетава Земја“ – рекол актерот Мет Дејмон за пустината Вади Рум откако завршил со снимањето на филмот „Марсовец“ (The Martian, 2015). И навистина е така – пустината Вади Рум никого не оставила рамнодушен.  ...

повеќе »

Петра – најубавото место на светот

Петра – најубавото место на светот

За што подобро да ја цените мистериозната фасцинација на Петра, треба да знаете како да ја слушате нејзината тишина… Патувањето низ Јордан, несомнено, е голем предизвик, започнувајќи од исконската река Јордан, легендарната пустина Вади Рум со доживувањата на Лоренс од ...

повеќе »

Тунис – нестварна пустинска роза

Тунис – нестварна пустинска роза

Кога уживате да патувате и истражувате низ африканските земји, никако не треба да заборавите да ја посетите и најсеверната африканска држава Тунис. Убавината на Тунис може да се опише во три збора – нестварна пустинска роза, во која треба да ...

повеќе »
Scroll To Top