Насловна / Author Archives: Administrator

Author Archives: Administrator

Feed Subscription

Одржан саем за градежништво BIG 5 во Дубаи

Одржан саем за градежништво BIG 5 во Дубаи

BIG 5 Дубаи – Најголемиот саем за градежништво на Блискиот Исток се одржува секоја година во месец ноември. Оваа година саемот се одржа по 40-ти пат, од 25-ти до 28-ти ноември, на кој  учествуваа 2.507 изложувачи од 66 земји во ...

повеќе »

Нежни самотни присуства исполнети со поетски отсуства

Нежни самотни присуства исполнети со поетски отсуства

Во прекрасниот музеј „Жакмар-Андре“ (фр. Musée Jacquemart-André et  Culturespaces) сместен на булевар „Осман“ во 8-иот арондисман на Париз отворена е ретроспективна изложба посветена на големиот мајстор на данското и европско сликарство, Вилхелм Хамерсхои (Vilhelm Hammershøi, 1864–1916). Посетителите биле фасцинирани од сликите ...

повеќе »

BAU Munich со функционални и убави решенија

BAU Munich со функционални и убави решенија

Саемот BAU Munich веќе со години е водечки светски саем за архитектура, градежни материјали и системи, најголем и најважен настан во градежната индустрија, чие мото е „Иднината на градењето“. Оваа година се одржа од 14 до 19 јануари. На Саемот ...

повеќе »

Милано има центар што не е поврзан со шопинг, туку со култура

Милано има центар што не е поврзан со шопинг, туку со култура

Како изгледал Милано во раните 90-ти Еј, внимателно кога ќе ја напуштите железничката станица, трамвајот ќе ве прегази! Но, овде недостасува тротоар, како можам да го избегнам тоа? Мотор! Пари! Мотор! Пари! Мотор! Пари! И повторно, пари! Мотор! Пари! Мотор! ...

повеќе »

Блокбастер изложба го прославува Мајкл Џексон

Блокбастер изложба го прославува Мајкл Џексон

Неодамна директно од Лондон повторно пристигна „Michaelmania“ во Париз како една од најочекуваните изложби за 2018 година: „Michael Jackson: On The Wall“. Изложбата на радост на фановите од целиот свет на оваа музичка поп икона, отворена во „Гран Пале“ ги ...

повеќе »

Непомирливо и саркастично творештво што ги презема и ги надминува сите влијанија

Непомирливо и саркастично творештво што ги презема и ги надминува сите влијанија

Во Националниот центар за современа уметност и култура „Жорж Помпиду“ во Париз, беше поставена голема ретроспективна изложба посветена на творештвото на Франц Вест. Со речиси 200 дела, оваа уникатна ретроспектива, едноставно именувана FRANC WEST – најсеопфатна до денес – се ...

повеќе »

Концерт на Мајкл Ниман во Париз: Тивка сериозност која емотивно вознемирува

Концерт на Мајкл Ниман во Париз: Тивка сериозност која емотивно вознемирува

Дали човекот е отелотворена душа или само машина направена од месо? Тоа вечно и болно прашање стои и зад аудио-визуелното дело War Work: 8 Songs with Film (2014-2018), на славниот (филмски) композитор и пијанист Мајкл Ниман, а коe неодамна беше ...

повеќе »

Бестрашна архитектура која содржи физички апсорбирана мудрост

Бестрашна архитектура која содржи физички апсорбирана мудрост

Тадао Андо (1941) е добитник на Прицкеровата награда за архитектура во 1995 година. Светската слава како архитект ја стекнал со спојување на традиционалните минималистички форми на Далечниот Исток со модерните изрази на западната култура, стил кој италијанскиот историчар на архитектура ...

повеќе »

Од напуштен железнички коридор до омилена зелена патека за парижаните

Од напуштен железнички коридор до омилена зелена патека за парижаните

Напуштените железнички коридори во последните децении претставуваат ексклузивни просторни ресурси на градовите со значителни потенцијали на инфраструктура, градежно земјиште и зеленило. Така, просторот што тие го заземаат може да прифати различни функции и содржини, пред сè, од рекреативен, забавен, културен ...

повеќе »
Scroll To Top