Насловна / Вести / Асфалтиран пат до штипското село Горачино

Асфалтиран пат до штипското село Горачино

асфалтиран пат до село горачино_resize
Асфалтираниот пат до штипското село Горачино долг 3,8 километри, конечно е пуштен во употреба.
Проектот чини околу 17 милиони денари, од кои 80 отсто обезбеди Агенцијата за финансиска подршка за руралниот развој, а останатите од самата општина.

Градоначалникот на Штип Илчо Захариев, информира дека на наредниот повик од Агенцијата за финансиска подршка на земјоделството и руралниот развој Општина Штип ќе аплицира за изградба на пат и до селата Танатарци и Трогерци, а втор проект ќе биде асфалтирањето на патот до селата Пухче и Суво грло. Секое село во лакавичкиот регион, истакна градоначалникот, ќе има асфалтиран пат.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top