Насловна / Инфраструктура

Категорија: Инфраструктура

Feed Subscription

Кои се трите најпаметни градови во светот?

Кои се трите најпаметни градови во светот?

Американскиот портал Power Engineering International објави дека Сингапур, Лондон и Барселона се најпаметните градови во светот. Како што се истакнува, се работи за податоци од извештајот со кој се опфатени двигателите и бариерите со кои се соочуваат градските управи при ...

повеќе »

Мост во Шведска кој ќе ја претвори реката во јавен амфитеатар

Мост во Шведска кој ќе ја претвори реката во јавен амфитеатар

Малиот град во северниот дел на Шведска, Каликс, планира изградба на нов мост во локалната река во 2019 година. Како дел од процесот, Националната администрација за сообраќај ја избрала компанијата Erik Andersson Architects да го разработи концептот кој ќе овозможи ...

повеќе »

VIP гостите на Bayern, ќе можат да ги следат натпреварите од хотелски соби на самиот стадион

VIP гостите на Bayern, ќе можат да ги следат натпреварите од хотелски соби на самиот стадион

Германскиот гигант Bayern во многу работи е пред останатите фудбалски клубови, а последната одлука уште повеќе ќе го издвои од конкуренцијата. Имено, минхенскиот клуб потпишал договор за спонзорство со хотелот  Marriott International кој на стадионот на Bayern, Allianz Arena, ќе направи ...

повеќе »

Нов концепт на складирање на топлинска енергија кој ги поместува сите граници

Нов концепт на складирање на топлинска енергија кој ги поместува сите граници

Иновацијата на компанијата United Sun Systems, и националната лабораторија за истражување при Министерството за енергетика на САД, носи 95% поевтино решение за акумулирање и складирање  на топлинска енергија, споредено со стандардните панели поврзани со литиум јонска батерија. Оваа техника користи ...

повеќе »

Албанија доби постапка пред Меѓународен арбитражен суд за хидроцентрала

Албанија доби постапка пред Меѓународен арбитражен суд за хидроцентрала

Американскиот портал HydroWorld.com, извести дека спорот во врска со проектот за хидрцентралата Kalivaç решен е во корист на Албанија. Како што се истакнува, албанското Министерство за инфраструктура и енергетика, објавило дека Меѓународниот арбитражен суд (ICA) донел одлука според која Албанија ...

повеќе »

Оваа година ЕУ ќе работи на донесување на нови правила за пазарот на гас

Оваа година ЕУ ќе работи на донесување на нови правила за пазарот на гас

Првиот човек на Европската комисија за внатрешниот пазар на природен гас Klaus-Dieter Borchard, минатата недела во своето излагање на тематска конференција за природниот гас, потенцираше дека преминот кон целосно електрифицирана економија без природен гас е „базично погрешен“. Имено, Eurelectric, минатиот ...

повеќе »

Новиот стадион за ЗОИ 2018 ќе биде користен само 4 пати, и нема покрив

Новиот стадион за ЗОИ 2018 ќе биде користен само 4 пати, и нема покрив

Традиционално, Зимските Олимписки стадиони се проектираат на начин кој им овозможува на посетителите да бидат заштитени од студот. Оваа година, ЗОИ кои се организираат во Пјончанг, пробуваат нешто нво. Гостите ќе ја гледаат тричасовната церемонија на отворањето  на главниот Олимписки ...

повеќе »

Најфрекфентниот аеродром на светот, со нов рекорд

Најфрекфентниот аеродром на светот, со нов рекорд

Меѓународниот аеродром во дубаи, со нов рекорд од 88,2 милиони патници, и во 2017 година ја задржа титулата на најфрекфентен аеродром на светот. Оваа титула аеродромот ја држи четврта година по ред, откако во 2014 го победи Хитроу аеродромот во ...

повеќе »

Виенското метро се осветлува од енергијата која се генерира при кочењето

Виенското метро се осветлува од енергијата која се генерира при кочењето

Управата на Град Виена, известува дека во градската подземна железница, за покривање на потребите од енергија за осветлување, се користи енергијата која се ослободува при кочењето на шинските возила. Како што се истакнува, во текот на едногодишниот тест период,  на ...

повеќе »
Scroll To Top