Насловна / Градежништво

Категорија: Градежништво

Feed Subscription

Пленковиќ: изградбата на Пељешкиот мост продолжува

Пленковиќ: изградбата на Пељешкиот  мост продолжува

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ порача дека изградбата на Пељешкиот мост продолжува, наведувајќи дека до 2020 или 2021 година треба да биде реализиран. Пленковиќ за новинарите во Јелса на Хвар рече дека се работи за стратешки проект за Хрватска и најголем ...

повеќе »

Се пробиваат тунели на автопатот Бар-Бољаре

Се пробиваат тунели на автопатот Бар-Бољаре

Тунелите Клопот и Јабучки крш ќе бидат целосно пробиени до средина на следниот месец и тоа ќе бидат први пробиени тунели на приоритетната делница од автопатот Бар-Бољаре. Тоа го наведоа претставниците на кинеската компанија CRBC, која е главен изведувач на ...

повеќе »

Фантастична сала направена целосно од бамбус

Фантастична сала направена целосно од бамбус

Дeка архитектонските проекти може да изгледаат сосема поинакво, и дека во нивната имплементација може да се користат еко материјали, докажале Chiangmai Life Architects (CLA) од Тајланд. Токму они ја осмислиле и проектирале феноменалната школска спортска сала во тајландскиот регионот Chiang ...

повеќе »

Секој стан во оваа дрвена кула ќе има на терасата по едно дрво

Секој стан во оваа дрвена кула ќе има на терасата по едно дрво

Архитектонското биро Penda, во соработка со консултантите за дрвени структури Tmber, го претстави проектот на зелена кулa во Торонто од 18 ката која ќе биде изградена од дрво. ‘Рбетот на овој зелен објект, што се одразува на околната зграда Habitat ...

повеќе »

Обиколка низ подземната железница на Лондонската пошта

Обиколка низ подземната железница на Лондонската пошта

Вообичаено се воодушевуваме на новите технологии и иновативни решенија, а често забораваме на револуционерните технолошки достигнувања од минатото, од кои добар дел се задржале и функционирале до скоро. Еден таков пример е карактеристичен за Лондонската пошта (London Post Office) чија ...

повеќе »

Дали изградбата на Пељешкиот мост ќе ги скара БиХ и Хрватска?

Дали изградбата на Пељешкиот мост ќе ги скара БиХ и Хрватска?

Парламентот на БиХ ќе и испрати протестна нота на Хрватска во која ќе бара од официјален Загреб да „престане да го напаѓа суверенитетот на Босна и Херцеговина како поморска држава и да ги запре сите активности во врска со изградбата ...

повеќе »

Подвижниот покрив на овој стадион се затвора како фотоапарат

Подвижниот покрив на овој стадион се затвора како фотоапарат

Покривот што може да се отвори и затвори за помалку од осум минути, за прв пат прикажан на јавноста. Стадионот Mercedes-Benz во Атланта има невообичаен покрив кој може да се затвори како „ливчињата“ од објективот на фотоапаратот. Покривот е дизајниран ...

повеќе »

Пад на градежната индустрија во Британија

Пад на градежната индустрија во Британија

Растот на градежната индустрија во Велика Британија падна во јули на најниско ниво во последните 11 месеци. Нејасните стопански перспективи и зголемената политичка несигурност ги обесхрабрија новите порачки, покажа извештајот на компанијата „Маркит“. Индексот на менаџерите за набавка на Маркит за британското ...

повеќе »

Запрена изградбата на најтесниот облакодер во светот

Запрена изградбата на најтесниот облакодер во светот

Поради превисоки трошоци, запрена е изградбата на тесниот и екстра висок облакодер на Менхетн, дело на компанијата SHoP Architects. Овој облакодер на локацијата 111 West 57th Street, наводно за 50 милиони долари го пречекорил буџетот, па главниот инвеститор поднел тужба. ...

повеќе »
Scroll To Top